Публикуваме няколко интересни и важни неща, казани от зам. министърът на труда и социалната политика Красимир Попов в интервю на Екатерина Попова за „Капитал Кариери“.
Е.К.: Сега получаването на европейски пари за обучение на персонала изисква съфинансиране от страна на работодателя. Това ще се промени ли след въвеждането на ваучерите?
К.П.: При ваучерния механизъм помощта се предоставя на самите хора. Парите следват човека и изборът на обучение и обучаваща институция зависи изцяло от него. Работодателят не участва в схемата и не е необходимо съфинансиране от негова страна. Ние осребряваме пълната стойност на ваучера.
Е.К.: Каква ще бъде процедурата за достъп до ваучери?
К.П.: АЗ ще издава ваучерите и ще оперира с тях. Самите хора трябва да отидат в бюрото по труда и да заявят желанието си да се обучават в рамките на конкретна операция от оперативната програма в зависимост от това дали са безработни, заети на половин или на пълен работен ден. Само по операция „Адаптивност“ е необходимо участието на работодателя – той трябва да декларира, че предстои преминаване на непълно работно време, като се спазват всички изисквания на Кодекса на труда. Всеки човек може напълно самостоятелно да си избере профила на обучението. Това, разбира се, не отменя ангажимента на бюрото по труда да помага при този избор, като предоставя кариерно и професионално ориентиране. Ние много разчитаме на трудовите посредници, защото особено безработните често се нуждаят от професионална подкрепа в това отношение.
Заявленията за ваучери ще бъдат разглеждани в рамките на не повече от две седмици. След като бъде одобрен, кандидатът получава ваучер на определена стойност и преминава обучението в избрания от него център. След съответната проверка (т.нар. верификация на услугата) бюрото по труда изплаща ваучера на обучителната институция.
Е.К.: Кой ще може да получи ваучер?
К.П.: Всеки, който има желание да учи и е определен като целева група по конкретна операция на оперативната програма, т.е. съкратен е след 1 ноември м.г. и е безработен към датата на кандидатстване, работи с трудов договор на пълно работно време или във фирма, преминала на половин ден заради кризата.
Е.К.: Каква ще е стойността на ваучерите и от какво ще зависи тя?
К.П.: Стойностите ще бъдат различни, защото става дума за различен тип обучения, различен брой часове и т.н. При определянето им сме търсили балансиран подход, който да гарантира относително добро качество за парите, които инвестираме. Все още е рано да говорим за конкретни числа, защото те все още са в процес на съгласуване. Мога да кажа само, че средната стойност на ваучера ще бъде около 1000 лв. за професионална квалификация, за ключови компетенции парите ще са по-малко. Когато средствата, които предоставяме, не стигат, обучаваният може да доплати. Например има компютърни обучения, които струват няколко хиляди лева. Ние не можем да си позволим да платим такава цена.
Е.К.: Има ли ограничение в броя ваучери, ползвани от един човек?
К.П.: Има и е логично да има, защото трябва да дадем възможност на максимален брой хора да подобрят своите умения. Нормално е един човек да получи ваучер за едно обучение на година за професионална квалификация и поне за едно за ключови умения. Този ред предстои да бъде уточнен. Няма нищо лошо един и същ човек да ползва ваучери и за професионална квалификация, и за ключови умения. Защо той да не придобие професионална квалификация и едновременно с това да не придобие умения за водене на преговори или пък да не получи някаква форма на мотивационно обучение?
Е.К.: Как ще се гарантира качеството на обученията, финансирани чрез ваучери?
К.П.: Хората ще избират обученията сами, но измежду доставчици от определен списък, изготвен от АЗ. Списъкът е необходим поради няколко причини: бюрата по труда трябва да знаят коя обучаваща организация е готова да провежда обучения в даден регион и какви обучения точно. Защото например центровете за професионална квалификация са лицензирани по редица професии, но не обучават по всички тях. За да влязат в този списък, доставчиците на обучения трябва да отговарят на някои базови изисквания (виж карето). Всички желаещи обучителни институции, които отговарят на условията, подават заявление и АЗ подписва споразумения с тях най-малко за една, може би дори за две години. Тези споразумения са необходими, за да знаем в кои точно сфери ще обучават съответните организации и за да имаме предварителна информация кога престават да обучават, за да не насочваме хора към тях.
Там ще се уточни и механизмът за контрол върху качеството. Той ще бъде много сериозен. АЗ чрез своите регионални структури ще упражнява постоянен контрол върху процеса на обучение. Почти няма да има месец, в който часовете да не бъдат посещавани от наш представител. Когато става дума за професионална квалификация, Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО) също има контролни функции. Ще разчитаме и на работодателите, които са заинтересувани от това да бъдат обучени техните хора или онези, които те ще наемат впоследствие. Представители на работодателите ще имат възможност да посещават обученията, да присъстват на изпитите и пр. Разбира се, синдикатите също ще участват в процеса заедно с АЗ. Мнението на партньорите ще бъде необходимо за верификацията на ваучерите.
При всеки сигнал ще се предприемат необходимите мерки, които могат да доведат до санкции. В най-тежка форма те могат да са изключване за няколко години от участие във ваучерния механизъм на съответната обучаваща институция. Естествено, ще се иска възстановяване на парите и т.н. Ще има финансова санкция и за хората, които не посещават редовно обученията. Те ще трябва да възстановят стойността на ваучера. Само така може да се постигне дисциплиниращ ефект.
Е.К.: Кога ще започне да се прилага ваучерният механизъм?
К.П.: Дори в момента бюрата по труда събират заявки от заинтересувани лица. Ефективно процесът най-вероятно ще стартира през октомври-ноември. До края на септември ще бъде готов механизмът. Самите ценни книги ще са готови до края на октомври. Междувременно ние можем да сме набрали и кандидатите, и доставчиците на обучения. Реално самите обучения могат да започнат през ноември. Това е оптимистичният сценарий. Но и песимистичният сценарий не отлага старта с повече от месец.
Вижте цялото интерю на адрес: http://www.karieri.bg/show/index.php?storyid=789806
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.